فرچه نواری و درزگیر در زندگی امروز

فرچه نواری و درزگیر در زندگی امروز


امروزه اکثر مردم دنیا به دنبال راهی برای کاهش سر و صدای محیط هستند. آن­ها با عایق بندی محل زندگی خودشان سعی در رفع مشکلاتی از این قبیل دارند. فرچه نواری و درزگیری‌ها می­تواند ساده­ترین راه برای رفع مشکلات گفته شده باشد، این کار محیط را زیبا کرده و به برطرف کردن نیاز عمومی افراد برای جلوگیری از نشتی هوا، آب و غیره می‌پردازد.

اهمیت استفاده از درزگیر

ذرات گردوخاک عامل مهم مشکلات تنفسی هستند که باعث می‌شود تا آسیب‌های خطرناکی به ما وارد شود. از سوی دیگر آلودگی های صوتی نیز این میزان آسیب را برا ما ایجاد می‌کنند. رفع این­گونه مشکل می‌تواند زندگی را به شکل بهتری تبدیل، آرامش و آسایش را در محیط زندگی ما ایجاد و با محافظت و جلوگیری از ورود این عوامل باعث کاهش این خطرات شود.

شرکت‌ها در این زمینه، دست به اقدام جالب و مهمی زده‌اند، آن­ها با استفاده از دانش و کمی اطلاعات، فرچه نواری و درزگیری را ساخته‌اند تا پایان راه گردو غبار و آلودگی­های صوتی باشد. این محصول علاوه بر عایق کردن درب، پنجره‌ها و پله‌ها، برای بهداشت منازل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متفاوت بودن فرچه‌ها نسبت به کارایی آن

در پروسه تولید این فرچه‌ها و گردگیرها انعطاف ­پذیری و شکل­ پذیری آن­ها بسیار مهم است؛ زیرا نحوه قرار گرفتن فرچه نواری و درزگیری که استفاده می­شود متفاوت است. گاهی ممکن است در حاشیه یک پنجره و گاهی به زیر درب خانه برای جلوگیری از ورود خاک به داخل خانه نصب شود؛ به همین دلیل این فرچه باید طوری طراحی و تولید شود که بدون هیچ ایرادی در محل مورد نظر نصب شود.

فرچه های گرد و انعطاف پذیر

البته این به این معنا نیست که تمامی فرچه‌های نواری و درزگیر‌ها انعطاف پذیر هستند؛ همین تفاوت سبب تولید انواع مختلفی از آن­ها می‌شود. فرچه نواری و درزگیر‌های نواری یک نمونه از چندین نمونه­ای است که در صنعت از آن بهرمند می‌شوند؛ به عنوان مثال می‌توان به فرچه های ضخیم با پایه‌های آلومینیومی و فلزی اشاره کرد.

ایده‌های متفاوتی برای ساخت این فرچه‌ها وجود دارد که تمامی آن­ها نسبت به نیاز مشتری و کاربردی که در نظر گرفته می­شود تولید و انبوه سازی می‌شود. علاوه بر اندازه و سایز، نوع متریال استفاده شده در الیاف این فرچه‌ها را هم می‌توان انتخاب کرد به طور مثال به جای استفاده از پایه فلزی، می‌توان از پلاستیک استفاده کرد که وزن آن سبک است و هیچ گونه مشکلی در روند کار ایجاد نمی‌کند.

درزگیر متناسب با نیاز هر فرد

وجود باکتری‌ها، حشرات، جوندگان موذی و تشعشعات خارجی به داخل خانه مشکلاتی را برای اعضای خانه ایجاد می‌کند که خطر آن جدی است. محیط های مرطوب و مکان‌هایی دور از چشم وجود دارند که با گذشت زمان آلودگی را به حداکثر خود می‌رساند و باعث تولید قارچ‌های خطرناک و لارو‌های سمی می‌شود که همین عوامل سبب به خطر انداختن سلامتی انسان خواهد شد.

کاربرد اصلی درزگیر‌ها را می‌توان به عنوان یک محافظ در برابر عبور آب، خاک، هوا و سموم دانست، برای استفاده درست از آن، نیاز به خرید درزگیر متناسب با محل موردنظر است. مواد ترکیبی در درزگیر‌ها سبب ایجاد تفاوت بین آن­ها می‌شود و هر کدام از آن­ها ویژگی‌های مختص به خود را دارند؛ پلی‌اورتان، سیلیکونی و لاتکس نمونه‌هایی از درزگیر‌ها هستند. استفاده از فرچه‌های نواری و درزگیری‌ کردن محیط، کمک بسیاری به پاکیزه‌گی منازل، دفاتر کاری، و مکان‌های دیگر خواهد کرد.

توجه ویژه به جنس فرچه‌ها

فرچه‌های نواری از جنس‌ها و مواد مختلفی تولید و فراهم می‌شوند؛ هر فردی به نسبت آن، محصول خود را خریداری می‌کند. استفاده از مواد پلاستیکی و غیر طبیعی در تولیدات صنعتی افزایش یافته است؛ به گونه­ای که اکثر محصولات از پلاستیک‌های باز‌یافتی یا مواد نفتی خام ساخته می‌شوند.

فرچه‌های نواری و درزگیر‌های پلاستیکی، در چند حالت تولید می‌شوند؛ حالت اول نایلونی است که پلاستیک کمتری دارد، حالت دوم پلی‌استر است که ضخامت آن بیشتر است و جذب بالایی دارد و برای جلوگیری از عبور مایعات استفاده می‌شود.

این نوع از فرچه‌ها نسبت به نمونه‌های دیگر مقرون‌به صرفه است. نمونه دیگر این فرچه‌ها فلزی است که، نسبت به مورد قبل استحکام بیشتری دارد و برای مصارف صنعتی یا مکان‌های حساس به گرما و حرارت استفاده می‌شود. نوع آلیاژ آن نیز از برنج بوده تا در برابر رطوبت هم، مقاومت داشته باشد.

نوع سوم برس های نواری و درزگیر‌ها‌، از مواد طبیعی است که در آن فقط از الیاف و رشته‌های طبیعی مانند موی اسب استفاده می‌شود. نازک بودن و متراکم بودن این الیاف، باعث می‌شود تا عملکرد بهتری داشته باشد اما قیمت آن بیشتر است؛ به همین علت از این نوع فرچه در محل های خاصی استفاده می‌شود.

محل قرار گیری فرچه‌های نواری

بهترین نمونه از قرارگرفتن فرچه‌های نواری و درزگیری کردن محیط توسط آنرا می‌توان در هتل ها دید؛ اگر به پشت درب اتاق‌ها دقت کنید شاهد یک رشته نوار به رنگ مشکی خواهید بود که برای جلوگیری از عبور خاک به داخل اتاق، نصب گردیده است.

می‌توان از این فرچه‌ها در مکان‌های دیگر نیز استفاده کرد؛ در پنجره‌ها به روی چهارچوب آن نصب می‌شود تا از هوا آلوده، خاک و صدا‌های ناهنجار محیط جلوگیری کند. در صنعت هم می‌توان به کناره‌های پله‌های برقی اشاره کرد که البته قرار گرفتن فرچه‌های نواری در این مکان علت دیگری دارد. کاربرد این فرچه‌های نواری بسیار بالا است؛ از این رو می‌توان از آن­ها در زاویه‌های مختلف در مکان‌های گوناگون استفاده کرد.

کلام پایانی

استفاده از فرچه‌های نواری و درزگیری کردن محیط‌های مختلف باعث هدر نرفتن انرژی در محیط­هایی که  ذخیره انرژی مهم است، می‌شود و همچنین به پاکیزه‌گی محیط کمک می­کند. تفاوت‌هایی میان فرچه‌های نواری و درزگیر‌ها وجود دارد که هر فرد متناسب با نیاز خود می­تواند آن را تامین کند. امروزه تولیدات برس صنعت پاسارگاد سبب انتخاب راحت‌تر و دقیق‌تر شده تا با در نظر گرفتن شرایط و کاربرد مورد نیاز، محصول خریداری و یا تولید شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *